De Haarlemse Toneelgroep Genesius speelt de voorstelling ‘Familiezaak’ in de Toneelschuur. Het stuk behandelt het thema van mensen die in een verkeerd lichaam worden geboren, en vooral hoe de familie met zoiets omgaat. Ida van de Lagemaat regisseert.
In de voorstelling wordt een familie geconfronteerd met de geslachtsverandering van Christa, die voorheen als Chris door het leven ging. Uitgerekend op de verjaardag van Lotte komen alle familieleden bij elkaar, omdat ze zullen worden voorgesteld aan Lotte’s nieuwe vriend Samuel. Dat levert een hoop gedoe op, mede omdat elk personage eigen belangen heeft, en de familiezaak centraal staat.
De tekst van de voorstelling werd geschreven door Ellen Boekelaar, naar een idee van Alice Verheij, die zelf ooit door het leven ging als man. Ida van de Lagemaat regisseerde het stuk eerder in 2007 in Utrecht, maar sindsdien is het op een plank beland. Toen Van de Lagemaat door Genesius gevraagd werd om een stuk bij de groep te komen regisseren, kwam ‘Familiezaak’ als voorstelling uit de bus.
Er wordt flink gekibbeld en gediscussieerd tijdens de repetitie op een maandagavond. Die wrijvingen vormen een onderdeel van het verhaal. De acteurs en actrices van Genesius leven zich helemaal in tijdens de scènes, die zo nu en dan worden stopgezet door de regisseuse om de nodige aanwijzingen te geven.
,,Een geslachtsverandering is natuurlijk voor iedereen verwarrend’’, legt Ida van de Lagemaat uit. ,,Voor de persoon zelf, maar zeker ook voor de familieleden en vrienden. Verstandelijk kunnen die personages misschien met begrip reageren, maar daar zit altijd een diepere laag van verwarring onder.’’
Ida van de Lagemaat maakt tijdens het regisseren gebruik van de ideeën van toneelhervormer Konstantin Stanislavski. ,,Hij is eigenlijk de grondlegger van het naturel acteren. Voor we het stuk en de tekst gaan repeteren, ga ik bij elke acteur op zoek naar het personage en de diepere laag. Acteren vanuit het affectief geheugen.’’
,,Duidelijk is dat er bij elk van de figuren in dit stuk sprake is van een worsteling. Zo’n dochter als Lotte die eerst ‘pap’ tegen haar vader zegt, maar daarna geconfronteerd wordt met de transformatie naar vrouw, dus in feite haar vader kwijt is. Daar zit heel veel pijn achter. Met ‘Familiezaak’ proberen we die pijn zichtbaar te maken.’’
TEKST: PAUL LIPS
FOTOGRAFIE: REMCO VAN DER KRUIS
‘Familiezaak’ wordt gespeeld door Kirsten van Zandvoort, Jacqueline Lahaye, Leo Commandeur, Robert Klein, Carla Erb, Bea te Winkel en Job Göbel. De voorstelling is zondag 30 maart te zien in de Toneelschuur, aanvang 15.00 uur (matinee) en 20.00 uur. Meer informatie via www.toneelgroep-genesius.com
0 reacties